Gdzie lokować swoje pieniądze?

www.mecom.com.pl mentoring biznesowy

Wiele osób w dzisiejszym świecie myśli nie tylko z dnia na dzień, ale także o dalekiej przyszłości zarówno swojej, ale chociażby dzieci. Konieczna okazuje się więc perspektywa oszczędzania i lokowania pieniędzy na określone sposoby. W dzisiejszym świecie sposobów jest wiele, a niewinne oszczędzanie może po latach okazać się prawdziwym sposobem na zarobek. Dzisiejszy artykuł poświęcony zostanie dwóm, w zasadzie najbardziej popularnym sposobom. Skupimy się zarówno na grupie docelowej, ale także wadach i zaletach przedstawionych alternatyw:

  • Pierwszym pomysłem na lokowanie pieniędzy jest tzw. lokata terminowa. Innymi słowy jest to depozyt, który wędruje do banku na wcześniej określonych warunkach, a przede wszystkim czasu. Jeżeli chodzi o sam termin, można ulokować pieniądze zarówno na rok, dwa, ale i kilka lat. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że wycofanie pieniędzy przed terminem może skutkować straceniem części pieniędzy. Nie mniej jednak, w lokatach terminowych największą zaletą okazuje się jasne i klarowne zdefiniowanie tego ile pieniędzy osiągniemy po upływie założonego czasu. Oczywiście wszystko sprowadza się do tzw. oprocentowania, które zazwyczaj występuje w formie stałej, choć nie brakuje takich, które zmieniają się w różnych okresach.

    Lokata terminowa dedykowana jest osobom, które są raczej pewne, że mogą przeznaczyć konkretną kwotę na ten cel i nie będzie im ona potrzebna przed upływem wspomnianego wyżej czasu. Jest to świetny sposób na dodatkowy zarobek w przypadku, gdy dana osoba otrzymuje spadek lub inną większą kwotę z dowolnego źródła. Lokata terminowa jest także niezastąpionym sposobem na uniknięcie pokusy wydania zgromadzonych oszczędności. Dzięki niej tworzy się pewna bariera, która zwyczajnie uniemożliwia skorzystanie ze środków do momentu, gdy nie upłynie ustalony czas;

  • Alternatywą dla lokat terminowych jest oszczędzanie za pomocą konta oszczędnościowego. W przeciwieństwie do pierwszego sposobu, w tym przypadku środkami można swobodnie operować bez żadnego ryzyka. Oznacza to, że można je wpłacać i wypłacać kiedy się tylko chce. Dzięki temu mamy większą swobodę, lecz niestety pojawia się ryzyko wyżej wspomnianej pokusy. Częste wpłaty i wypłaty w niektórych bankach mogą powodować nawet obciążenia finansowe, o czym trzeba wiedzieć. Trzeba zaznaczyć, że rachunki oszczędnościowe są oparte na zmiennym oprocentowaniu, inaczej niż ma to miejsce w większości lokat terminowych. Konto oszczędnościowe będzie więc rozwiązaniem dla osób, które nie mają dużej gotówki do zainwestowania lub ulokowania, ale chcą oszczędzać regularnie, niewielkie kwoty. Ze względu na charakterystykę, ten sposób lokowania pieniędzy jest często wybierany przez rodziny, które oszczędzają na tzw. ,,czarną godzinę’’.

.