Najpopularniejsze marki i modele samochodów – czym kierować się przy wyborze?

Gezet.pl

Zakup auta nie jest łatwą sprawą – potrzeba wiele czasu i porównań, aby koniec końców znaleźć najlepszą dla nas opcję. Zadanie jest o tyle ułatwione, że na rynku od lat niezmiennie w zasadzie te same marki cieszą się największą popularnością, dlatego też mamy pewność, że stawiając na pojazd z danego kręgu stawiamy na jakość i solidność. Przeróżne marki starają się jednak przegonić jedna drugą, ulepszając poszczególne pojazdy i wydając coraz to nowsze modele. W ostatnich latach większość marek postawiła na to, aby produkowane przez nie pojazdy były niezawodne. Jest to bowiem jedna z najbardziej cenionych przez kierowców cech samochodu, przede wszystkim dlatego, że niezawodne auto to samochód, który przez lata będzie nam służył i w każdej sytuacji będziemy mogli na niego liczyć, a tego właśnie oczekujemy od kupowanych pojazdów.

Nic więc dziwnego, że producenci aut w zasadzie nieustannie próbują przekonać nas, że każdy kolejny model jest jeszcze lepszy od poprzednika i zdecydowanie mniej awaryjny. Jak jest naprawdę? Rozwój technologii sprawia, że rzeczywiście jest w tym elemencie lepiej, natomiast awarie cały czas się zdarzają. Niezawodność to jednak nie jest jedyna cecha auta, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Jakie są więc inne właściwości pojazdów, o których nie można zapomnieć w procesie zakupu samochodu?

  • Czy auto odpowiada naszym potrzebom?
  • Czy auto jest wystarczająco pojemne?
  • Jaki napęd posiada auto?
  • Czy silnik auta nam odpowiada?
  • Czy auto ma wystarczająco dużo przestrzeni?
  • Czy w aucie jest wystarczająco dużo przestrzeni bagażowej?
  • Czy auto nadaje się do jazdy po mieście?
  • Jakie wyposażenie jest w aucie?
  • Czy auto jest bezpieczne?

To ostatnie pytanie jest być może najważniejsze i poniekąd wiąże się trochę z niezawodnością, choć nie do końca, bo na bezpieczeństwo pojazdu wpływają też różne systemy, w które auto jest (albo powinno być) wyposażone jak między innymi wspomaganie kierownicy. Przed zakupem jakiegokolwiek samochodu powinniśmy jednak przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dany model rzeczywiście odpowiada naszym potrzebom, czy też może trzeba poszukać czegoś innego.

Największy wpływ na naszą decyzję powinny mieć więc właśnie nasze potrzeby, ale też w dużej mierze upodobania, bo nikt nie chce przecież jeździć pojazdem, który mu się po prostu nie podoba.

Najważniejsze kryteria przy wyborze auta dla rodziny

Jeśli z kolei chodzi o wybór auta dla rodziny to wśród najpopularniejszych modeli i marek pojazdów z pewnością znajdziemy coś dla nas, a sam wybór powinien być nieco łatwiejszy. Odpadną bowiem różne sportowe i mniejsze auta – pojazd dla rodziny musi spełniać nasze potrzeby, a więc dobrze, gdyby był przestronny, miał dużo przestrzeni i sporo miejsca w bagażniku, chociażby na wózek dla jednego lub kilkoro dzieci. Warto też zwrócić uwagę na różne dodatkowe skrytki i miejsca, w których możemy dołożyć ekstra bagaż. Jakby tego było mało, samochód dla rodziny powinien być też oczywiście jak najbardziej bezpieczny, a więc powinien posiadać wszystkie systemy, które dodatkowo chronią kierowcę oraz pasażera.

W tym wypadku być może na nieco dalszy plan zejdą więc takie kryteria jak wyposażenie czy moc silnika na rzecz tego, aby był do pojazd jak najlepiej przystosowany do rodziny.