Jak zadbać o swój żołądek?

Żołądek to jeden z najważniejszych narządów w ciele każdego z nas. Wszak to właśnie żołądek odpowiedzialny jest za trawienie wszystkiego, co zjadamy – dlatego też na nas spoczywa odpowiedzialność, aby w prawidłowy sposób o ten narząd zadbać. Sam żołądek można nazwać. dobrze umięśnionym i rozciągliwym workiem, w którym znajduje się pełno soków trawiennych i kwasu solnego, co pomaga w trawieniu naszych posiłków. Śluzówka wyścielająca ściany żołądka zapewnia z kolei ochronę przed substancjami trawiennymi i powoduje, że te nie poparzą nas od wewnątrz.

Wszystko to stworzy więc wcale nie taki skomplikowany układ, o który trzeba należycie dbać – żołądek potrafi znieść bardzo dużo, ale nie jest niestety nieskończenie wyrozumiały dla wszystkiego, co robimy i co zjadamy. Niekiedy więc żołądek przypomina nam o sobie, dając znać, że coś jest nie tak – wtedy powinniśmy wiedzieć, że należy zmienić nasze nawyki żywieniowe i dostosować się w taki sposób, aby żołądek działał w sposób prawidłowy. Wśród najważniejszych porad, które możemy usłyszeć od ekspertów mamy więc na przykład takie porady jak:

  • zweryfikuj swoją dietę,
  • nie objadaj się na noc,
  • nie przejadaj się,
  • unikaj stresu,
  • pamiętaj o śniadaniu,
  • jedz w mniejszych porcjach, lecz częściej,
  • pamiętaj o ziołach.

Dieta jest bardzo ważna dla naszego żołądka, gdyż przyjmowanie pewnych pokarmów w nadmiarze może nam bardzo zaszkodzić. W związku z tym konieczna jest dobra, zbalansowana dieta, w której nie znajdziemy nadmiernej ilości produktów tłustych czy przetworzonych, jak również tych, które zawierają duże ilości cukru, solki czy konserwantów.

Wszystko to bardzo niekorzystnie potrafi wpłynąć na działanie żołądka, natomiast o lepszą kondycję tego narządu możemy zadbać, wprowadzając do diety między innymi owoce i warzywa. Bardzo ważne jest w tym przypadku jeść jak najmniej przetworzonych produktów. Znakomitą pomocą dla żołądka są również różnego rodzaju zioła, które działają w sposób ochronny oraz pomocniczy. Wśród najbardziej popularnych ziół mających zbawienny wpływ na żołądek mamy więc między innymi majeranek, miętę, rumianek, koper czy imbir – zioła te nie tylko pełnią bowiem funkcję ochronną, ale również łagodzą różnego rodzaju dolegliwości trawienne. Nic więc dziwnego, że stosowane są od lat i cały czas cieszą się ogromną popularnością, zastępując różne leki, które często potrafią przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Mniej stresu i więcej regularności w jedzeniu, czyli dbamy o żołądek

Ale odpowiednia dieta to nie wszystko, bo bardzo ważną rolę odgrywają tutaj także odpowiednie nawyki żywieniowe. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, aby nie objadać się na noc – trawienie zazwyczaj trwa od 12 do 24 godzin, tak więc nie można nadmiernie obciążać układu pokarmowego, szczególnie nocą. Ogólne przejedzenie też nie jest wskazane, bo żołądek może sobie po prostu nie poradzić ze zbyt dużą ilością pokarmu do przetrawienia. Nie można również zapominać o tym, że na poprawne funkcjonowanie żołądka wpływa regularność spożywania posiłków – choćby dlatego tak ważne jest codziennie przed wyjściem z domu zjadać śniadanie. Ale zadbać o żołądek możemy też ogólnie za sprawą zdrowego trybu życia – mniej stresu, więcej aktywności fizycznej, co z pewnością pozytywnie nie tylko na żołądek i trawienie, lecz również na wszystkie inne procesy zachodzące w naszym ciele.