Czy banknoty to przeszłość?

mentoring co to biura do wynajęcia Gdańsk

We współczesnym świecie ilość posiadanej gotówki w portfelu wcale nie jest ściśle związana z faktem, czy ktoś jest bogaty czy też nie. Banknoty coraz częściej dla wielu odchodzą w niepamięć, a wszystko to spowodowane jest innowacyjnymi metodami płatności. Pieniądz elektroniczny zastępnikiem tradycyjnego banknotu W dobie stale rozwijającej się technologii, cały czas pojawiają się nowe rozwiązania. Jednym z nich jest pieniądz elektroniczny, czyli wartość, która zastępuje tradycyjne banknoty, a występuje w formie elektronicznej. Jeżeli chodzi o przechowywanie banknotów, na rynku znajdzie się wiele opcji, portfeli do przechowywania banknotów.

Aby jednak ten rodzaj płatności był uznany za ,,pieniądz elektroniczny’’, musi spełniać następujące warunki: być przechowywany na elektronicznych nośnikach informacji, np. kontach bankowych, mieć możliwość natychmiastowej wymiany na tradycyjne środki pieniężne oraz być wyrażonym w konkretnych jednostkach pieniądza. Pieniądz elektroniczny dzieli się ze względu na rodzaje:

  • Pierwszą z nich jest elektroniczna portmonetka, która głównie realizuje niewielkie płatności wielu punktach handlowo-usługowych. Jest alternatywą dla gotówki i stanowi jedną z głównych metod płatności na całym świecie;
  • Drugi rodzaj to pieniądz sieciowy.

    Jak sama nazwa wskazuje, służy do płacenia w sieci, czyli za pomocą zleceń zdalnych, np. z poziomu smartfona lub komputera.

Podobieństwa i różnice pomiędzy banknotem a pieniądzem elektronicznym: Skoro wiadomo już, że pieniądz elektroniczny jest pewnym rodzajem substytutu banknotów, trzeba wyróżnić inne powiązania. Z jednej strony, podobieństwo polega na maksymalnym zachowaniu anonimowości osoby, która dokonuje płatności.

www.mobiledev.pl

Nie potrzeba więc angażowania osób trzecich. Transakcje odbywają się więc bezpośrednio i natychmiastowo. Jeżeli mowa o przeciwieństwa – w głównej mierze dotyczy aspektów prawnych. W przypadku pieniądza elektronicznego, nie musi być on akceptowany we wszystkich placówkach handlowych, ponieważ nie jest zobowiązaniem banku centralnego.

Czy banknoty to przeszłość? Pomimo faktu, ze coraz więcej osób decyduje się na innowacyjne metody płatności, jeszcze nie ma szans na to, że banknot całkowicie wyjdzie z obiegu. W głównej mierze chodzi o przekonania osób, zwłaszcza starszych, które stale objawiają się płacenia kartami lub korzystania z innych metod. Dodatkowo, nad gotówką łatwiej zapanować. W przypadku oszczędzania jest to po prostu łatwiejsze z tego względu, że pieniądze są namacalne i dokładnie widać ile ich posiadamy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że Polacy są gotowi na nowe metody płatności i chętnie je testują. Dzięki temu, pojawiają się one w wielu placówkach. Dobrze jest zwrócić uwagę na łatwość uzyskiwania pożyczek finansowych, które współcześnie opierają się na błyskawicznej weryfikacji, bez konieczności pojawienia się klienta nawet w placówce banku.